Říká se, že kávu objevil v 15. století etiopský pastevec koz. Všiml si, že se jeho kozy, poté co snědly kávové třešně, chovají divně. Pobíhaly divoce sem a tam a v noci nespaly.
Když do kávy přidáte smetanu nebo tučné mléko, vydrží déle horká, až o 20 % času.
Nejvíce kofeinu obsahuje káva z odrůdy robusta, připravená pomalou filtrací. Oblíbený je např. Drip nebo déle louhovaný french press. V porovnání s espressem z odrůdy arabika obsahuje taková káva až dvakrát více kofeinu.
Každý den se celosvětově vypije zhruba 2,25 miliardy šálků kávy.
Navzdory všeobecně rozšířené představě má slabě upražená káva stejné množství kofeinu jako ta silně upražená.
Před příchodem kávy bylo populárním ranním nápojem pivo.
Největší konzumenti kávy na světě jsou Finové a Švédové. Většina z nich začíná den ranní filtrovanou kávou a po návratu domů si odpolední šálek kávy také nechá ujít málokdo. Součástí běžných pracovních smluv jsou alespoň dvě 15minutové přestávky na kávu. Čtyři šálky denně tedy nejsou pro průměrného Fina žádný problém.
Káva je druhá nejvíce obchodovaná komodita na světě. Surová ropa zaujímá první příčku.
Pravidelné pití kávy může vést ke snížení rizika onemocnění rakovinou, srdečními chorobami nebo Alzheimerovou chorobou.
Brazílie je zodpovědná za 40 % produkce kávy na světě.
Zaměstnanci Cambridgeské univerzity natolik nesnášeli pocit, když přišli do pracovní kuchyňky a společná konvice s překapanou kávou byla prázdná, že vymysleli vůbec první web kameru na světě. Aby si před cestou do kuchyňky vždy od počítače ověřili, že kolega před nimi právě nevypil poslední kávu v konvici.
V roce 1511 byla v Mekce konzumace kávy zakázána. Věřilo se, že stimuluje radikální smýšlení, ponocování, a především následnou denní nečinnost.