Vítejte v pražírně Votice!

Vítejte v pražírně Votice!

Pražírna v přírodě a s tradicí

Přehrát video

Kde se vzala Marila?

Historie značky Marila je spletitá a počítá se od roku 1929. Ikonickým produktem, který logo Marila zdobí nejdéle, je káva Standard. Během desítek let trvání totalitního Československa se dlouhodobě dařilo udržovat jakost dovážených kávových zrn, díky čemuž se tato populární káva stala skutečným standardem kvality v dobrém slova smyslu. 

Do Votic se výroba kávy Standard přestěhovala za divoké privatizace v devadesátých letech, tehdy firma postupně vystřídala několik majitelů. Uklidnění pro Marilu nastalo v roce 2009, kdy společnost převzala nástupnická Mokate Czech s jednoznačným cílem – navázat na úspěch této značky a dále ji budovat na tradici, úctě k zákazníkům a dovednostech svých předchůdců.

Pod značkou Marila se tak vedle tradiční kávy Standard postupně dostávaly na trh prémiové zrnkové kávy včetně jednodruhových speciálů. 

Významným okamžikem byl rok 2019, kdy byla do provozu uvedena zbrusu nová pražicí zařízení. Výsledkem je mimo jiné řada unikátních kraftových káv, které mohou mistři pražiči ve Voticích vyladit přesně podle představ náročných zákazníků. Na trhu kávy, který je ovládán globálními giganty, tak český spotřebitel získal nepřehlédnutelnou alternativu s jednou unikátní výhodou, kterou charakterizuje nové heslo značky: „Světová káva, české ruce“.

Votice

Poznejte naše lidi

Pavel Halátek - Ředitel výroby

Pavel Halátek

Ředitel výroby

Někdy závidím našim mistrům pražičům, že se jejich snaha o výsledek v podobě skvělé kávy projeví už po dvaceti minutách pražení. Moje úloha jako ředitele výroby je komplexní spojování mnoha elementů, které se projeví v mnohem delším horizontu. O to je ale sladší, když potom vidím dobrý výsledek.

Markéta Hatalová - Technolog / mistr pražič

Markéta Hatalová

Technolog / mistr pražič

Moje práce pro mě neznamená jen zaměstnání, kde si odpíchnu příchod a odchod. Vnímám ji mnohem více jako řemeslo, ve kterém se mohu každý den zdokonalovat a učit se o kávě něco nového. A já opravdu miluji kávu, takže mám vážně ráda i to, co dělám.

Martin Hofman - Barista

Martin Hofman

Barista

Káva je moje vášeň i práce. Jsem profesionální barista a baví mě vše od espressa až po vytváření latte art. Před přípravou musím dobře znát původ kávy a způsob pražení, abych mohl vhodnou přípravou dostat z kávy to nejlepší. U káv Marila vím přesně kde, kdo a jak je praží. Dokonce jsem měl možnost si ve Voticích upražit vlastní speciál přesně podle své chuti.

Votice

Cesta zrnka pražírnou

Jak se k nám zrna kávy dostala?
Doprava

Doprava

Zelená káva z evropských přístavů putuje kamiony do Marily v jutových pytlích. Jejich obsah se vysype do násypky, kterou se čerstvá zrnka kávy dostanou na dopravník.

Pražení

Pražení

Proces pražení začíná vsypáním zelené kávy ze skladovacích sil do rozžhaveného bubnu pražičky. Teplota se reguluje v závislosti na zvoleném pražicím profilu. Jiné nastavení profilu znamená úplně jiný výsledek. Pojďme se podívat na pražičky.

Uskladnění

Uskladnění

Dopravníky se starají o šetrný přesun do skladovacích sil, kde zrno netrpělivě čeká, až na něj přijde řada a bude upraženo.

Na čem pražíme?
Probat

Probat

Největší a nejmodernější pražicí zařízení, kterým ve Voticích disponujeme. Na jeden cyklus zvládne upražit až 320 kilogramů kávy Standard nebo jiných oblíbených káv z portfolia společnosti Marila.

Coffed 60

Coffed 60

Tato pražička je určena pro kávy, které se vyrábějí v malém objemu a vyžadují zvláštní péči. Mistři pražiči u ní pečlivě dohlížejí na produkci našich kraftových káv a kávových speciálů.

Mini Coffed 3 kg

Mini Coffed 3 kg

Mohlo by se zdát, že je maličká a nedůležitá. Právě malá kapacita ale dovoluje mistrům pražičům experimentovat a zkoušet nové kávové variace.

Jakmile má káva správnou barvu a profil dosáhne požadované teploty, pražení se ukončí zchlazením. K tomu slouží buď voda, nebo vzduch.
Balení

Balení

Káva musí být po pražení co nejrychleji zabalena do neprodyšných sáčků, jinak by rychle ztratila svou krásnou vůni. Možná jste si někdy všimli malého otvoru v balení, který po zmáčknutí uvolní vůni kávy naplno. Je ale primárně určen k regulaci tlaku uvnitř sáčku, protože čerstvě upražená káva uvolňuje oxid uhličitý. Bez ventilku by se obal postupně nafoukl jako balonek a mohl by prasknout.

Přesun

Přesun

Jakmile má káva tu správnou teplotu, je tlakem vzduchu šetrně dopravena potrubním systémem k balení.

Zchlazení

Zchlazení

Do cooleru se z pražicího bubnu vysype čerstvě upražená káva. Jedná se o otevřený prostor podobný velkému hrnci. Uprostřed rotuje kovový hřeben, který kávu míchá, aby každé zrnko kávy vychladlo přesně, jak má. Chladnutí je ta nejkrásnější část pražicího procesu.

Sleduj nás!

  • Vždy vím, po čem sáhnout! <br><a href=\"https://www.instagram.com/explore/tags/Marila\">#Marila</a> <a href=\"https://www.instagram.com/explore/tags/Mujden\">#Mujden</a> <a href=\"https://www.instagram.com/explore/tags/Kafe\">#Kafe</a> <a href=\"https://www.instagram.com/explore/tags/Coffee\">#Coffee</a>
  • Balanc ve prospěch chuti.<br><a href=\"https://www.instagram.com/explore/tags/Marila\">#Marila</a> <a href=\"https://www.instagram.com/explore/tags/Mujden\">#Mujden</a> <a href=\"https://www.instagram.com/explore/tags/Kafe\">#Kafe</a> <a href=\"https://www.instagram.com/explore/tags/Coffee\">#Coffee</a>
  • Radši si loknu espressa a v pohodě propluju celý den.<br><a href=\"https://www.instagram.com/explore/tags/Marila\">#Marila</a> <a href=\"https://www.instagram.com/explore/tags/Mujden\">#Mujden</a> <a href=\"https://www.instagram.com/explore/tags/Kafe\">#Kafe</a> <a href=\"https://www.instagram.com/explore/tags/Coffee\">#Coffee</a>
  • To nejlepší z naší pražírny až k vám domů.<br><a href=\"https://www.instagram.com/explore/tags/Marila\">#Marila</a> <a href=\"https://www.instagram.com/explore/tags/Mujden\">#Mujden</a> <a href=\"https://www.instagram.com/explore/tags/Kafe\">#Kafe</a> <a href=\"https://www.instagram.com/explore/tags/Coffee\">#Coffee</a>
  • Jen s dobrým kafem dokážu udržet můj svět v rovnováze.<br><a href=\"https://www.instagram.com/explore/tags/Marila\">#Marila</a> <a href=\"https://www.instagram.com/explore/tags/Mujden\">#Mujden</a> <a href=\"https://www.instagram.com/explore/tags/Kafe\">#Kafe</a> <a href=\"https://www.instagram.com/explore/tags/Coffee\">#Coffee</a>
  • Instagram logo