Peru
Jižní AmerikaPeru má úžasné podnebí pro pěstování a rozmanitou geografii. Káva se dodnes produkuje především na malých plantážích, vysoce kvalitní, organicky pěstované káva tak tvoří vysoký podíl místní produkce.
Cesta kávy z Peru do VoticPeru má úžasné podnebí pro pěstování a rozmanitou geografii. Káva se dodnes produkuje především na malých plantážích, vysoce kvalitní, organicky pěstované káva tak tvoří vysoký podíl místní produkce.
Cesta kávy z Peru do VoticDbáme o udržitelné zemědělství
Převládá zde pěstování odrůdy arabika. Přestože je káva ze stejného kontinentu jako káva brazilská, výrazně se liší chutí. Stejně jako káva z Brazílie je dobře vyvážená a najdeme v ní karamelo-ořechové tóny, a navíc trochu ovocné kyselosti. Při výběru námi používaných káv navíc dbáme o udržitelné zemědělství, a proto nakupujeme od farmářů s BIO kvalitou.
I laik pravděpodobně ví, že se pěstují dvě známé odrůdy kávovníku. Jsou to robusta a arabika. Každá odrůda má své specifické vlastnosti a nelze jednoznačně říct, která je lepší. Arabika roste obecně ve vyšších nadmořských výškách. V chuti je kyselejší, sladší a často nese výrazné ovocné tóny. Naproti tomu robusta se pěstuje v nižších polohách, na chuť je více hořká, zemitá, dřevitá a obsahuje o poznání více kofeinu než arabika.
Arabika dozrává po 6 až 8 měsících. Robusta potřebuje o trochu déle, přibližně 9 až 11 měsíců, a doba sklizně se liší podle zeměpisné polohy. Bobule během zrání postupně mění svou barvu od zelené přes žlutou, červenou až ke karmínové.
První kávové třešně lze z keře sklízet až po čtyřech letech. Sklízí se buď ručně, nebo za pomoci česacích strojů. Manuální přístup je mnohem šetrnější ke keřům a sběrači pečlivě sbírají jen zralé a zdravé plody. Česací stroje seberou i nezralé plody, a mohou rostlinu dokonce poškodit.
Existují dva způsoby zpracování – suchá a mokrá cesta. U mokré cesty se nejprve z kávových třešní odstraní obal a dužina. Poté se vloží do fermentační nádrže, kde se od semena oddělí zbytky dužiny, a nakonec se již výsledné zrno suší na slunci. U suché cesty se celé kávové třešně nejprve suší na slunci, postupně se obracejí a až potom se odstraňuje slupka a dužina, aby se získalo finální zrno.
Když jsou zrnka zelené kávy vysušená, balí je farmáři do tradičních jutových pytlů a expedují do celého světa. Během této cesty urazí často tisíce kilometrů lodí, železnicí, kamiony nebo letecky.