Historie značky Marila je spletitá a počítá se od roku 1929. Ikonickým produktem, který logo Marila zdobí nejdéle, je káva Standard. Během desítek let trvání totalitního Československa se dlouhodobě dařilo udržovat jakost dovážených kávových zrn, díky čemuž se tato populární káva stala skutečným standardem kvality v dobrém slova smyslu.
Do Votic se výroba kávy Standard přestěhovala za divoké privatizace v devadesátých letech, tehdy firma postupně vystřídala několik majitelů. Uklidnění pro Marilu nastalo v roce 2009, kdy společnost převzala nástupnická Mokate Czech s jednoznačným cílem – navázat na úspěch této značky a dále ji budovat na tradici, úctě k zákazníkům a dovednostech svých předchůdců.
Pod značkou Marila se tak vedle tradiční kávy Standard postupně dostávaly na trh prémiové zrnkové kávy včetně jednodruhových speciálů.
Významným okamžikem byl rok 2019, kdy byla do provozu uvedena zbrusu nová pražicí zařízení. Výsledkem je mimo jiné řada unikátních kraftových káv, které mohou mistři pražiči ve Voticích vyladit přesně podle představ náročných zákazníků. Na trhu kávy, který je ovládán globálními giganty, tak český spotřebitel získal nepřehlédnutelnou alternativu s jednou unikátní výhodou, kterou charakterizuje nové heslo značky: „Světová káva, české ruce“.
Zelená káva z evropských přístavů putuje kamiony do Marily v jutových pytlích. Jejich obsah se vysype do násypky, kterou se čerstvá zrnka kávy dostanou na dopravník.
Proces pražení začíná vsypáním zelené kávy ze skladovacích sil do rozžhaveného bubnu pražičky. Teplota se reguluje v závislosti na zvoleném pražicím profilu. Jiné nastavení profilu znamená úplně jiný výsledek. Pojďme se podívat na pražičky.
Dopravníky se starají o šetrný přesun do skladovacích sil, kde zrno netrpělivě čeká, až na něj přijde řada a bude upraženo.
Největší a nejmodernější pražicí zařízení, kterým ve Voticích disponujeme. Na jeden cyklus zvládne upražit až 320 kilogramů kávy Standard nebo jiných oblíbených káv z portfolia společnosti Marila.
Tato pražička je určena pro kávy, které se vyrábějí v malém objemu a vyžadují zvláštní péči. Mistři pražiči u ní pečlivě dohlížejí na produkci našich kraftových káv a kávových speciálů.
Mohlo by se zdát, že je maličká a nedůležitá. Právě malá kapacita ale dovoluje mistrům pražičům experimentovat a zkoušet nové kávové variace.
Jakmile má káva správnou barvu a profil dosáhne požadované teploty, pražení se ukončí zchlazením. K tomu slouží buď voda, nebo vzduch.
Káva musí být po pražení co nejrychleji zabalena do neprodyšných sáčků, jinak by rychle ztratila svou krásnou vůni. Možná jste si někdy všimli malého otvoru v balení, který po zmáčknutí uvolní vůni kávy naplno. Je ale primárně určen k regulaci tlaku uvnitř sáčku, protože čerstvě upražená káva uvolňuje oxid uhličitý. Bez ventilku by se obal postupně nafoukl jako balonek a mohl by prasknout.
Jakmile má káva tu správnou teplotu, je tlakem vzduchu šetrně dopravena potrubním systémem k balení.
Do cooleru se z pražicího bubnu vysype čerstvě upražená káva. Jedná se o otevřený prostor podobný velkému hrnci. Uprostřed rotuje kovový hřeben, který kávu míchá, aby každé zrnko kávy vychladlo přesně, jak má. Chladnutí je ta nejkrásnější část pražicího procesu.